Humor u animaciji
34. Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb, 3. – 8. lipnja 2024.: Programska koncepcija
-
Od svog osnutka 1972., Festival se ističe svojom kvalitetom i jedan je od onih kulturnih događaja zbog kojih svake godine uspavani Zagreb oživi i postane mjestom gdje se susreću svjetski animatori, događaju brojne razmjene ideja i njeguje se duh otvorenosti prema umjetnosti. Autorska animacija prisutna je u svim oblicima: od tradicionalnih crteža, preko stop-motiona, CGI-ja do najeksperimentalnijih cross-medijskih istraživanja. Ovaj festival je nastao od autora za autore.
Drugi je najstariji filmski festival posvećen animaciji i pokrenut je zahvaljujući globalnom ugledu autora Zagrebačke škole crtanog filma i svaki put ga najavljuje maskota, Mandlek, čovječuljak s polucilindrom koji je doživio brojne preobrazbe tijekom vremena. Festivalski logo (Z znači Zagreb) i prvi plakat djelo su Borivoja Dovnikovića Borda i Zlatka Boureka.
Iako je dugo vremena Animafest funkcionirao po principu da su mu parne godine posvećene kratkometražnom a neparne dugometražnom filmu, tek od 2015. izdanja se objedinjuju i festival se u jednakoj mjeri posvećuje kratkometražnom i dugometražnom filmu, što je zanimljiva crtica iz same festivalske povijesti. 80% prikazanog, prikazano je premijerno prvi put, te je jedina manifestacija sa statusom A festivala. Dobitnici Grand Prix nagrade izravno se kvalificiraju za nagradu Oscar i European Animation Award, što svjedoči o njezinoj doslovnoj, a ne metaforičkoj težini i važnosti.
No dosta o povijesti, ma koliko ona zanimljiva bila, potrebno je vratiti se u 2024. – u sadašnjost Festivala, koji se odvio pod nadležnosti Daniela Šuljića, umjetničkog ravnatelja.
Tradicijski gledano, Animafest ne obuhvaća samo filmske projekcije, nego i predavanja, prezentacije, panele, promocije knjiga i izložbe – sve te aktivnosti odvijale su se u Kinoteci, Studentskom Centru (Kino i Galerija), KIC-u, MM Centru, MSU, zatim galerijama Kranjčar i Šira, te u Kući karikature Otto Reisinger, što objašnjava Animafestov logo.
Ovogodišnja tema bila je humor u animaciji, od slapstick humora, crnog humora, teatra apsurda, humora ljudske prirode, do satire i verbalnog humora, zbog kontrasta i društvene kritike uslijed globalno ozbiljne i neizvjesne političke situacije. Također je poseban naglasak stavljen na češku animaciju.
Od predavanja ističu se predavanje portugalskog redatelja, animatora i skladatelja Joāo Gonzaleza koji je raščlanio metodu pisanja, režije, animacije i skladanja glazbe za svoj film Prodavači leda, obuhvaćajući svoj put kao umjetnika i putovanje filma – od studentskog filma do Cannesa i Oscara. Zanimljivo je bilo i predavanje Diane Cam van Nguyen, koja je predstavila istraživanje koje stoji iza njezinog kratkog animiranog dokumentarca Love, Dad – od scenarija do dirljive završne verzije. Također je interesantno predavanje Michaela Mihalyija i Davida Štumpfa, koje je govorilo o svemu što je prethodilo prije snimanja filma S*anja se događaju.
Masterclass je ove godine bio rezerviran za Billa Plymptona, Naomi van Niekerk, Barrya JC Purvesa, Malte Stein te Phila Mulloya, koji je ovogodišnji dobitnik nagrade za životno djelo, jer je beskompromisan, uporan kritičar hipokrizije i patrijarhalnog pogleda na svijet. Osim masterclassa, publici se predstavio uz filmske projekcije i izložbu.
Retrospektiva je s punim pravom posvećena jednom od najvažnijih domaćih umjetnika, Krešimiru Zimoniću, koji radi u stripu, ilustraciji i animaciji. Jedan je od najistaknutijih članova strip skupine Novi kvadrat, te ga se smatra jednim od posljednjih autora kojeg se može ubrojiti među autore Zagrebačke škole crtanog filma. Posjeduje bogati crtački stil i maštovite scenarije, specifične linije, sanjive ženske likove po kojima je postao poznat. Stoga je jako dobro što su među ostalima prikazani Zimonićevi Leptiri, Krug, Oko i Zlatkine žute minute.
U kategoriji natjecanja kratkometražnog najboljeg filma Grand Prix je osvojio Hotel Miracle, a u Velikom natjecanju dugometražnog filma, najboljim j proglašen Sultanin san, dok je po glasovima izbora publike nagrađen Široko i Kraljevstvo vjetrova. Entropijsko sjećanje osvojilo je nagradu Zlatni Zagreb. Nagrada Zlatko Grgić za najbolji prvi film napravljen izvan obrazovne institucije pripao je filmu Ponovo se roditi s tobom. Titula najboljeg hrvatskog filma pripala je filmu Žarko, razmazit ćeš dite!. Najbolji film za djecu i mlade je Nube, dok je Nagrada Dušan Vukotić za najbolji studenski film pripala naslovu Karotika.
Ukratko, i ove godine Animafest nije uzaludno probudio kulturni Zagreb – bilo je sadržajno, programski bogato i vrlo zanimljivo, kako i priliči festivalu A statusa.
©Josipa Marenić, FILMOVI.hr, 12. srpnja 2024.